0535 667 8836
iletisim@azizsenturk.com

ARDUINO YAZILIMLARI

otomatik olarak LED yakıp söndürmek
Arduino Led Bağlantısı
30 Ara 2016

Merhabalar, uzun süredir yoğunluğumdan dolayı kafayı toparlayıp hiçbir şey yazamıyordum. Ancak hazır fırsatını bulmuşken ve kafayı azda olsa toparlaya bilmişken, yeni merak konum olan “Arduino” ile ilgili kısa da olsa bir yazı paylaşmaya karar verdim. Bu yazımda arduino’nun en temel ve basit başlangıcı olan led yakmayı anlatmak istiyorum. Öncelikle malzemelerimizi tanıyalım.

Arduino: bir Giriş/Çıkış kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan bir fiziksel programlama platformudur. Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler geliştirmek için kullanılabileceği gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara da bağlanabilir. Vikipedi

Led: (“Light Emitting Diode”, Işık Yayan Diyot), yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. 1920’lerde Rusya’da icat edildi ve 1962 yılında Amerika’da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirildi. Vikipedi

Bu ve bundan sonraki Arduino yazılarında ikinci bir emre kadar Arduino’unun orijinal programını kullanacağım =) Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Programın yüklemesini tamamladıktan sonra bilgisayarımıza arduino’muzu ve yukarıdaki şemaya göre bağlantılarımızı kuruyoruz. Bağlantıları sağladıktan sonra software programını açarak aşağıda ki kodu yapıştırıyor arduino’nun içine atıyoruz. Sonuç olarak LED bir saniye yanık bir saniye sönük beklemektedir.

 

Gelecek yazılarda buton kullanarak led yakıp söndürme ile devam edeceğim.
Görüşmek üzere…

Cevapla