iletisim@azizsenturk.com

Dinamik site vs Statik site

Hangisi daha kullanışlı?
Dinamik - Statik Web Siteleri
4 Haz 2016

Statik vs Dinamik Site

Genel anlamda baktığımızda responsive (duyarlı), hazır sistem yada özgün tasarım & kodlama olsun olmasın; bir internet sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gerek şeylerin başında sitenin dinamik mi olacağı yoksa statik mi olacağı vardır. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz.

Dinamik Websiteleri

Dinamik siteler: Frontend ve backend kodlaması olan kullanıcı ile bire bir temasın sağlanabildiği, içeriklerin yönetilebildiği sistemlerdir.

Backend (Kısaca: web sitelerinin arka planında olan ve gözükmemesine rağmen sitenin kalbi diyebileceğimiz kodlamalardır.); genellikle MySQL alt yapısı kullanılır ve bu sayede kodlama bilmeden verileri saklayabileceğiniz, gösterebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bir internet sitesine sahip olabilirsiniz.

Frontend (Kısaca: web sitesinin kullanıcı arayüzünü şekillendiren ve kullanıcıya kullanım imkanı sağlayan kodlamadır.); genelde nesne tabanlı kodlama olan PHP kullanılır. Bu kodlama sayesinde MySQL’deki veri tabanını web sayfası üstünden kontrol edebilir ve kullanıcı ile temas sağlayabilirsiniz.

Dinamik sitelerdeki kodlama “SEO” açısından daha uygun hale getirilerek tasarlanabilir. Yazılan bloglar, meta tagleri (description, keywords, title), sosyal medya bağlantıları ve paylaşımları sitenizin arama motorlarında yükselmesine yardımcı olur (bununla ilgili detaylara başka bir yazımda değineceğim).

Statik Websiteler

Statik siteler: Dinamik sitelerde de bulunan HTML, CSS, Javascript gibi kodların kullanıldığı ancak PHP, MySQL gibi programlama kodlarının kullanılmadığı sistemlerdir. Güncellemenin daha az olduğu, tanıtım amacı olan, kullanıcı etkileşiminin ön planda olmadığı sitelerdir. SEO açısından uygun yazılabilir ancak güncelleme az olduğu için zamanla arama motorlarında düşüş yaşanması olasıdır.

Bundan sonra karar verme sırası sizde “Dinamik site mi?”, “Statik site mi?”

Bana soracak olursanız günümüz şartları altında; kullanıcı dostu olması, SEO’ya uygunluğu, kullanıcı odaklı olması ve benzeri yararlarından dolayı kesinlikle “Dinamik site” derim.

Cevapla